Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapradiny mají tělo složené z kořene, podzemního stonku = oddenku a velkých listů. Mladé listy jsou korálovitě stočené. Výtrusy se tvoří v malých kupkách na rubu listů. Kapradiny nejčastěji rostou na stinných místech.

Lišejníky jsou zvláštní organismy, jejichž tělo je složeno z houbových vláken a řas = SYMBIÓZA. ObrazekMají podobu lupínků, vláken, keříčků nebo provazců a rostou nejčastěji na kmenech a větvích stromů, na kamenech i na povrchu půdy. Lišejníky jsou citlivé na čistotu ovzduší, proto jich nejvíce roste tam, kde je zdravé prostředí.

Mechy rostou v podobě složených polštářů složených z mnoha jednotlivých rostlinek. Každá rostlinka se skládá s příchytných vláken, lodyžky a lístků. Výtrusy se tvoří v tobolkách na štětu.

U lesních mravenců mohou být počty v kolonii v miliónech, přičemž se v určitém ohledu celá superkolonie chová jako jeden jedinec. Jejich hnízda jsou ohromná, přičemž nadzemní část je mnohem menší, než ta pod povrchem. Některé mravenčí kupy dosahují výšky i dva metry! Mravenci si také budují vlastní cesty (mravenčí dálnice), čímž vznikají dokonalé komunikace zahloubené do půdního profilu, nezřídka s tunely. Mravenci také dovedou vést své války, zotročovat jiné mravence či plánovaně "vyměnit" starou královnu za mladou. Dokáží si také "ochočit" jiný hmyz (a to nejen známé mšice) a využívat jejich "medoviny".

Žluna je šplhavec s šedozeleným peřím a červenou čepičkou. Je příbuzná datlovi, také se živí hmyzem, žijícím pod kůrou stromů. Na zimu zůstává.