Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekBabočka kopřivová patří mezi motýly. Ti kladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou housenky. Každá z nich se omotá jemnými vlákny- zakuklí se. Z kukly se nakonec stane dospělý jedinec.ObrazekVčela medonosná:
Včelí královna se vyvine z dělničího vajíčka jako každá jiná včela, ale díky výjimečné stravě (mateří kašičce) a díky daleko většímu prostoru buňky, v které se  vyvíjí, se u ní vyvinou takové orgány, které jsou potřeba pro její oplození, kladení vajíček. Na výrobu jednoho kilogramu medu je potřeba 65 000 letů, včely přitom navštíví 45 000 000 až 64 000 000 květů. Včelí královna naklade za týden asi 3 500 vajíček.

Saranče je býložravé. Sluch má na zadečku. Zvuk vyrábí tření krovek o stehno. Tykadla má krátká a tlustá. Někdy vytváří stěhovavá hejna - ty se pak stávají pohromou pro zemědělce. 

Kobylka je dravá. Má dlouhá, tenká tykadla a kladélko. Sluch má na koleně předních nohou. Zvuk vyrábí křídly. Nespolčuje se s ostatními kobylky do hejn.

 Hlemýžď zahradní je druh suchozemského  plže.  Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly (jakési „struhadlo“), denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Narozdíl od mnoha jiných plžů dokáže trávit  celulózu. Stavba těla hlava, 2 páry tykadel, delší pár nese oči, kratší pár je orgánem čichu a hmatu, ústní otvor, svalnatá noha, která vylučuje sliz — pohyb (5m/hod.). Vnitřní orgány jsou v plášti hlemýžď je obojetník = hermafrodit, vývoj je přímý.

Čmeláci mají žihadlo stejně jako včely. Žihadlo čmeláka na rozdíl od žihadla včely neuvízne v ráně, protože zpětné háčky jsou na žihadlech čmeláků velmi malé. Samečci čmeláků žihadlo nemají. Čmeláci vytvářejí stejně jako včely med, ale mají ho velmi málo. V malých hnízdech ho je jen několik kapek, a i v těch největších hnízdech ho najdeme jen několik mililitrů.

Krtek obecný - hmyzožravec, který většinu svého života stráví ve tmě pod zemí. Proto téměř nevidí a neslyší. Má  velké přední nohy otočené do stran a přizpůsobené tak hrabání. Vzácně se vyskytují i bílí a žlutí krtci.  Známé krtince můžeme nalézt na loukách, zahradách, polích a listnatých lesích. Krtek se živí hmyzem, žížalami, larvami či hlemýždi. Krtek žije většinou jako samotář.

Slepýš je beznohá ještěrka. Má pohyblivá oční víčka a na břiše 4 řady šupin. Živí se žížalami, slimáky, pavouky a hmyzem.